(0212) 351 17 54

J. Işıl BağaturJ. Işıl Bağatur

1965 yılında Ankara’da doğan Işıl Bağatur 1985 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Barosu, Uluslararası Barolar Birliği, PREP (Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Çalışmaları Derneği), Türkiye Down Sendromu Derneği üyesi olan J. Işıl Bağatur, M. Çağrı Bağatur ile evli olup, üç çocuk annesidir.

2008 yılında İstanbul Üniversitesi’nde “Özel Eğitim Gereksinimi Olan Çocuklar ve Eğitimci, Hekim ve Hukukçu İşbirliğinin Sağlanması” konusunda Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 2012 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Özel Hukuk Doktoraya devam etmektedir. Halen tez yazım aşamasındadır. 1986 yılında Adana Barosu’na 1997 yılında İstanbul Barosu’na kayıt olmuştur. 33 yıllık meslek tecrübesi sayesinde Eğitim Hukuku, Engelliler Hukuku, İş Hukuku, Aile Hukuku, Miras Hukuku, Rekabet Hukuku, Sağlık Hukuku alanında çalışmalar yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere yerel yönetimler, okullar, çeşitli dernek ve vakıfların düzenlediği birçok sempozyum, seminer ve toplantılar ile Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği tarafından düzenlenen ulusal kongrelerde çeşitli defalar “Okulda Hukuk” “Özel Eğitim Hukuku” konularında konuşmacı olarak yer almıştır.

MEB’in bir Avrupa Birliği projesi olan “Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesine” uzman olarak katılmış, “Mevzuat ve Stratejik Plan” başlığı altında “Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi, Uluslararası Sözleşmeler, İlkeler, Standartlar ve Türk Özel Eğitim Mevzuatı açısından Sorunlar, Tespit ve Önerileri” hazırlamıştır.

2014 yılında ise “Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmesi’nin Türkiye’de Uygulanma ve İzlenmesine Destek Projesi” kapsamında Aile Bakanlığı’na “Eğitim Hakkı Boşluk Analizi; Engellilerin eğitim hakkı açısından EHİS ile Türkiye’deki mevzuat ve uygulamalar arasındaki boşlukların ortaya koyması ve atılması gereken adımlara” ilişkin rehber niteliği taşıması amacıyla proje raporları hazırlamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı, okullar, Rehberlik Araştırma Merkezleri, dernek ve vakıfların davetlisi olarak çok sayıda sempozyum vb toplantılarda konuşmacı olarak görev almış, birkaç kez Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin davetlisi olarak “Temel Eğitim Sempozyumları”na konuşmacı olarak katılmıştır.

Son olarak Eğiten Kitap yayınevinden “Sorularla Özel Eğitim Hukuku” kitabı Ekim 2016 tarihinde yayınlanmıştır.

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü’nde de okutman olarak görev alan J.Işıl Bağatur uzun zamandır sürdürdüğü Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü yanında Biruni Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü’nde okutman/öğretmenliğine devam etmekte ve “Özel Eğitim ve Yasalar” dersini vermektedir.

Bir eğitim gönüllüsü olan ve özel gereksinimli bireylerin hakları konusunda çalışmakta olan Av. J. Işıl Bağatur’un Dernek ve Vakıflara amaçları doğrultusunda hukuki destek vermekte, birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almakta ve Güzel Günler Klinik’te eğitim ve kurumsal danışmanlık çalışmalarında görev almaktadır.

İletişim: isil.bagatur@guzelgunler.com